Nawigacja

Podział okresów menopauzy

Zamieszczono: 17 styczeń

Każda z nas bez względu na wiek chce wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Kobiety z trwogą myślą o zbliżającej się menopauzie, traktując ten okres jako koniec kobiecości, czują, że tracą swoją pełnowartościową rolę w społeczeństwie, poprzez fakt, że same dla siebie stają się mniej wartościowe i godne uwagi.

W czasie klimakterium możemy wyróżnić premenopauzę. Jest to okres występujący około 40 roku życia kobiety. Podczas niego kobieta nie odczuwa żadnych zaburzeń hormonalnych, w tym nieprzyjemnych zaburzeń psychicznych, jednak podczas badań zostaje stwierdzony podwyższony poziom gonadotropin przysadkowych (FSH). Jedynymi namacalnymi dowodami zmian w organizmie mogą być indywidualnie w zależności od kobiety krótsze lub dłuższe okresy krwawienia, a także objętość upławów może być inna niż normalnie. Kolejnym etapem jest tzw. perimenopauza, czas ten rozpoczyna się w połowie piątej dekady życia, koniec przypada na rok po menopauzie. W okresie tym mogą występować tzw. objawy wypadowe, związane jest to ze wzrostem poziomu gonadotropin przysadkowych. Charakterystyczną cechą dla tego okresu jest skrócenie cyklu miesiączkowego, przy czym krwawienie należy do obfitych. Okres, w którymi nie występuje krwawienie miesięczne, nazywane jest okresem pomenopauzalnym. Podczas badań stwierdzony jest wysoki poziom FSH*, natomiast znaczne obniżenie estrogenów i progesteronu.

* FSH z ang. follicle-stimulating hormone, jest to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Wydzielanie hormonu u kobiet zależne jest od faz cyklu miesiączkowego. Ganadotropina przysadkowa u mężczyzn ma za zadanie pobudzić syntezę testosteronu w komórkach Leydiga, natomiast u kobiet pobudza jajeczkowanie i syntezę progesteronu przez jajniki. W związku z wygaśnięciem czynności hormonalnych gruczołów płciowych, w okresie menopauzy obserwuje się.

Co to za strona?

Każda z nas bez względu na wiek chce wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Kobiety z trwogą myślą o zbliżającej się menopauzie, traktując ten okres jako koniec kobiecości, same dla siebie stają się mniej wartościowe i godne uwagi. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że menopauza nie jest chorobą, że wszystkie kobiety przechodzą menopauzę, jak również to, że możemy się do niej przygotować, a także bardzo dobrze radzić sobie w jej trakcie.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS