Nawigacja

Czym jest menopauza?

Zamieszczono: 17 styczeń

Słowo „menopauza” wywodzi się z łacińskiego zwrotu „cesatio menstruorum”, oznacza dosłownie ostatnie krwawienie miesięczne. Termin po raz pierwszy pojawił się w 1821 roku we wstępie do francuskiej publikacji de Gardanne’a – „De la menopouse, ou de l’age critigue des femmes”. Menopauza stanowi przełomowy moment w życiu kobiety, poprzedzony wieloletnim procesem od aktywności rozrodczej do początków starzenia się, jest to czas zwany potocznie klimakterium, w okresie tym następuje stopniowe narastanie niewydolności hormonalnej jajników.

Według definicji WHO, Światowej Organizacji Zdrowia to ostateczne ustanie miesiączkowania w wyniku utraty aktywności pęcherzykowej jajników, po którym przez okres 12 miesięcy nie wystąpiło już żadne krwawienie. Okres menopauzy występuje najczęściej pomiędzy 45, a 55 rokiem życia.
W Polsce termin klimakterium, (menopausa, climacterium, climax) naprzemiennie stosowany jest ze słowami przekwitanie i menopauza, jest to prawidłowe, jeżeli odniesiemy się do objawów, jakie towarzyszą kobietom podczas zmian hormonalnych, jednak należy pamiętać, że w przypadku terminologii medycznej, menopauza oznacza ostatnią miesiączkę. Niektórzy lekarze stosują jednak terminy takie jak:. „kobieta w menopauzie”, bądź „kobieta w wieku menopauzalnym” wynika to z faktu, iż kobiety nie lubią sformułowanie przekwitanie, ani klimakterium, wiele z nas zaakceptowało termin menopauza, dlatego też lekarze określają w ten sposób jakże ważny, co burzliwy okres w życiu kobiety.

Co to za strona?

Każda z nas bez względu na wiek chce wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Kobiety z trwogą myślą o zbliżającej się menopauzie, traktując ten okres jako koniec kobiecości, same dla siebie stają się mniej wartościowe i godne uwagi. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że menopauza nie jest chorobą, że wszystkie kobiety przechodzą menopauzę, jak również to, że możemy się do niej przygotować, a także bardzo dobrze radzić sobie w jej trakcie.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS