Nawigacja

Co się dzieje w skórze w okresie menopauzy?

Zamieszczono: 17 styczeń

Skóra jest barierą pomiędzy środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym, z wiekiem jej stan się zmienia. Przez całe życie musi walczyć z promieniowaniem słonecznym, działaniem zanieczyszczeń oraz szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zaburzenia hormonalne mają wpływ na zmiany w całym organizmie, nie wyłączając skóry. Na naturalne starzenie się skóry mają wpływ czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe, jedną z najważniejszych przyczyn chronologicznego, czyli naturalnego starzenia się skóry ma wpływ okres menopauzy, kiedy dochodzi do dysfunkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dowodem na hormonozależność skóry może być zjawisko nagromadzenia się estrogenów w warstwie podstawnej naskórka. Estrogeny mają również wpływ na powstawanie ciałek lamelarnych, które są częściami składowymi lipidowego płaszcza ochronnego naskórka. Należy jednak pamiętać, że przebieg zmian w skórze jest indywidualny dla każdej kobiety.

W momencie spadku poziomu hormonów płciowych w skórze pojawiają się niekorzystne zmiany, zwłaszcza na twarzy. Obserwuje się je zarówno w naskórku, jak i skórze właściwej.

            W wyniku spadku poziomu hormonów w naskórku dochodzi do spowolnienia podziału komórek, następuje również ścieńczenie jego warstw. Redukcja gruczołów potowych i łojowych przyczynia się do odwodnienia naskórka, a także uszkodzenia bariery lipidowej naskórka. Istotny jest fakt, że zmiany te nie dotyczą warstwy rogowej, liczba komórek, ani jej grubość nie ulega zmianie, jest to bardzo ważne ze względu na pełnione funkcje tej warstwy.

W skórze właściwej szczególnie widoczne są zmiany dotyczące budowy włókien kolagenowych. Włókna te ulegają degeneracji, stają się sztywniejsze, maleje ich gęstość ułożenia w skórze (Montagna W., Carlisie K). Według Brincata, gęstość kolagenu w skórze spada średnio o 2 % rocznie, zwłaszcza w pierwszych latach okresu postmenopauzalnego. Zauważalne są również zmiany w obrębie włókien elastycznych oraz zmniejszenie kwasu hialuronowego, przez co skóra właściwa traci swoje nawilżenie. W obrębie naczyń włosowatych dochodzi do pogrubienia ścian oraz zmniejszenie ich ogólnej liczby.

W okresie menopauzy skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, staje się pogrubiona, pojawiają się na niej zmarszczki oraz różnego rodzaju pobruzdowania, w dotyku jest cienka, wręcz pergaminowa, dodatkowo jest sucha. W wyniku zaburzeń mikrokrążenia oraz spadku wydzielania melaniny charakteryzuje się bladością.

Co to za strona?

Każda z nas bez względu na wiek chce wyglądać ładnie i atrakcyjnie. Kobiety z trwogą myślą o zbliżającej się menopauzie, traktując ten okres jako koniec kobiecości, same dla siebie stają się mniej wartościowe i godne uwagi. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać, że menopauza nie jest chorobą, że wszystkie kobiety przechodzą menopauzę, jak również to, że możemy się do niej przygotować, a także bardzo dobrze radzić sobie w jej trakcie.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS